Wikingowie to dość częsty temat w świecie planszówek. Mieliśmy już Wojowników Midgardu, Wikingowie na pokład, Valhalle czy nadchodzących Reavers of Midgard. W nasze ręce, dzięki księgarni Inverso, trafiła gra Jorvik Stefana Felda, do której byliśmy bardzo pozytywnie nastawieni. Czy nasze oczekiwania się sprawdziły? Sprawdźmy!
Jorvik to planszowa gra Stefana Felda dla 2–5 graczy w wieku powyżej 10. roku życia. Czas rozgrywki jest zależny od wybranego wariantu, ale z reguły zamyka się w okolicach 60-75 minut (w wariancie dwuosobowym około 40 minut). W dużym pudełku znajdziemy: planszę, 104 karty, 54 drewniane kosteczki, bawełniany woreczek, 22 drewniane piony wikingów, 5 plansz graczy, 5 znaczników punktów zwycięstwa, 30 żetonów monet, żeton gracza rozpoczynającego, instrukcję. Wykonanie gry jest na „normalnym” poziomie, nie zachwyca, ale też jakoś specjalnie nie rozczarowuje. Ale o tym więcej później.
Mieliśmy powrócić do opisu wykonania, więc wracamy. Otóż naszym zdaniem jest tu trochę skrajności – w pudle jest dużo miejsca, więc niektóre elementy mogłyby być większe. Drewniani Wikingowie są ładnie żłobionymi mepplami, a z drugiej strony drewniane towary to malutkie kosteczki, wykonane dość średnio. Karty są całkiem dobrej jakości, a na dużą pochwałę zasługuje plansza. Jest ona zaprojektowana w taki sposób, że grając w wariant podstawowy po prostu ją składamy na pół, dzięki czemu zajmuje mniej miejsca. Minusem są za to grafiki, które powtarzają się na kartach a zmienia się tylko działanie karty. Nie za bardzo mamy też jak tutaj mówić o klimacie – nie ma go na kartach ani specjalnie w mechanice.
Jorvik to średnia gra, która raczej nie przypadnie do gustu starym wyjadaczom. Nowy planszówkowicze mogą tutaj poznać różne mechaniki i dobrze się bawić. Nie jest to zła gra, ale tym, którzy znają tytuły Pana Felda, takie jak Trajan, W Roku Smoka czy Zamki Burgundii, raczej jej nie polecamy! Zanim kupisz, sprawdź!
Nazwa: Jorvik
Wydwnictwo: Hobbity
Rok wydania: 2017
Grę kupisz TUTAJ
Dziękujemy księgarni Inverso za przesłanie egzemplarza recenzenckiego