Planetarium to gra dla 1-4 graczy w wieku 10+. W grze tworzycie swoje własne planety — od płonących ogniem, przez skalne, do zdatnych do podtrzymywania życia. Kierujecie zatem tworzeniem nowego systemu planetarnego wedle własnej wizji. A dokonacie tego przez zbieranie wszelakiej maści cząstek materii z orbit i przez zagrywanie kolejnych kart ewolucji, które dadzą wam punkty zwycięstwa.
Gra jest bardzo prosta i może zostać zaliczona do grupy gier rodzinnych. Przygotowanie trwa dosłownie parę chwil — musicie rozłożyć planszę na środku stołu, potasować żetony materii i rozłożyć je na odpowiednich polach na planszy wraz z figurkami planet. Następnie rozdajecie uczestnikom rozgrywki potrzebne im elementy graczy (planszetka, znaczniki, początkowy zestaw kart) i jesteście gotowi do gry! Rozgrywka toczy się na przestrzeni rund, w których wykonujecie swoje tury aż do momentu, gdy zostanie spełniony warunek końca gry. O nim za chwilę. W swojej turze musicie poruszyć jednym żetonem na planszy zgodnie z obowiązującymi regułami. Wybieracie czy będzie to żeton materii, czy żeton planety. Jeśli udało się wam przy okazji pobrać żeton materii, bierzecie go na swoją planszetkę. Następnie, jeśli spełniacie warunki pokazane na kartach ewolucji, możecie zagrać taką kartę na odpowiednią planetę, a następnie dobrać na rękę nową, by zawsze mieć 5 kart na ręce. Waluta potrzebna do zagrania kart, to zebrane wcześniej żetony materii, które po opłaceniu odkładacie na główną planszę, zakrywając kolejne pola na torze postępu. Gdy cały tor zostanie zapełniony, następuje koniec gry — wszyscy rozgrywacie ostatnią turę, podczas której próbujecie zagrać jak najwięcej kart z ręki oraz tzw. finalne ewolucje, które dadzą wam dodatkowe punkty. Zwycięzcą zostaje gracz z największym wynikiem punktowym.
Warto też zwrócić uwagę na fakt, że nie wszystkie karty mogą zostać zagrane tak łatwo. Wiele z nich, oprócz kosztu w żetonach materii, ma też wymagania planetarne, że tak to ujmiemy. Na przykład, jeśli będziecie chcieli zagrać kartę „Oceaniczna planeta”, upewnijcie się, że dana planeta jest aktualnie zamieszkiwalna i czy znajduje się na odpowiedniej orbicie.
Jak widzicie, Planetarium to prosta gra planszowa z kilkoma mechanicznymi smaczkami, których trzeba pilnować, aby móc zagrywać wysoko punktowane karty. Ciekawostką jest również fakt, że wszystkie żetony materii i planet poruszane są zgodnie z ruchem wskazówek zegara, co imituje ruch orbitalny. A po skończonej rozgrywce możecie wspólnie przeanalizować, jak ewoluowały planety w waszym układzie słonecznym! Bardzo polecamy grę Planetarium!
Nazwa: Planetarium
Wydawnictwo: Sparkworks
Rok wydania: 2017
Dziękujemy wydawnictwu Sparkworks za wysłanie egzemplarza recenzenckiego
Literally a few
words about the quality of the game Planetarium,
because we have nothing to complain about anyway. The components are carefully made
and of high quality. What deserves special attention, is the plot and science
aspect of the game. At the end of the instruction, you will find articles about
how our solar system came into existence, and how the actual studies and the
search for life on other planets look like. Additionally, a brief narrative
description has been added to each evolution card of how the planet in the game
will develop after the card is played. Works on the imagination!
Also note that not all cards can be played that easily. Many of them, in addition to the cost in matter, also have "planetary requirements", so to speak. For example, if you want to play the "Oceanic Planet" card, make sure the planet is currently habitable and in the correct orbit.