30 lis 2024

Alpaki - recenzja

Jesteśmy zwierzolubami. Miłość do zwierząt i troska o nie towarzyszą nam od urodzenia. Dlatego każdy tytuł, w którym zwierzęta grają główną rolę, wywołuje u nas ogromną radość. Nie inaczej było z grą Alpaki wydawnictwa Nasza Księgarnia. Sprawdźcie, jak spodobał nam się ten rodzinny tytuł.
Alpaki to gra planszowa od wydawnictwa Nasza Księgarnia, która łączy humor i prostotę zasad z nutą strategii. Przeznaczona jest dla 2–4 graczy w wieku 8+. W grze będziecie tworzyć łąki pełne różnorodnych alpak. Jak wiecie, alpaki to bardzo mądre zwierzęta, dlatego te przedstawione na kartach gry mają różne umiejętności i przynoszą różną liczbę punktów. Zwycięży ten z was, kto zdobędzie najwięcej punktów za alpaki na swojej łące.
Alpaki to kompaktowa gra z pięknymi ilustracjami, które przyciągają wzrok. Już z okładki uśmiecha się do nas sympatyczna alpaka, wzbudzając sympatię. Wszystkie grafiki zasługują na chwilę uwagi – warto się nimi pozachwycać. W pudełku znajdziecie aż kilkanaście rodzajów alpak, a każda z nich różni się nie tylko umiejętnościami, ale także imieniem i wyglądem! W zestawie znajdują się również płoty, dzięki którym tworzycie swoje łąki, oraz figurka pierwszego gracza – reprezentowana przez pionek alpaki. Jest ładnie, kolorowo i solidnie. Wykonanie gry stoi na bardzo wysokim poziomie.
Rozgrywka w Alpaki składa się z serii tur, w trakcie których gracze wykonują swoje akcje. W swoim ruchu gracz może (ale nie musi) wykonać poniższe działania w dowolnej kolejności. Jedną z trzech dostępnych opcji jest wykorzystanie zdolności alpaki – zagrywając kartę lub używając umiejętności alpak już umieszczonych na swojej łące. Kolejną akcją jest zakup nowej alpaki – raz na turę możecie kupić jedną kartę alpaki z rynku, płacąc monetami z kart trzymanych w ręku. Ostatnią możliwością jest dołożenie alpaki na łąkę – również raz na turę możecie umieścić kartę alpaki na swojej łące, przestrzegając kilku zasad (np. zachowanie różnorodności alpak, pilnowanie dostępnego miejsca za płotami). Gra kończy się, gdy któryś z graczy zbuduje cztery ogrodzenia na swojej łące i nie pozostawi za nimi wolnych miejsc. Wtedy liczycie punkty ze wszystkich zagranych kart alpak na swoich łąkach.
Alpaki to przyjemna gra rodzinna, która wprowadza najmłodszych w mechanikę budowania talii. Rozgrywka wymaga od graczy odrobiny kombinowania i dobrego wyczucia w zagrywaniu kart. Musicie jednocześnie balansować między kupowaniem coraz lepszych kart (dających więcej monet na kolejne zakupy), a umieszczaniem alpak na swoich łąkach. Pamiętajcie też, że gra ma charakter wyścigu – kto pierwszy zapełni swoje cztery łąki, zakończy rozgrywkę.
Alpaki to wciągająca gra karciana, w której budujecie talie i zagrywacie najlepiej punktujące karty alpak na swoje łąki. Różnorodne umiejętności tych puszystych zwierzaków urozmaicają każdą rozgrywkę. Dzięki prostym zasadom i krótkim czasom rozgrywek gra sprawdzi się zarówno wśród doświadczonych graczy, jak i w gronie wielopokoleniowym!
Nazwa: Alpaki
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2024
Grę kupisz TUTAJ
Dziękujemy wydawnictwu Nasza Księgarnia za wysłanie egzemplarza recenzenckiego 

Share:

5 lis 2024

Speed Cup - recenzja gry

Jak już wspomnieliśmy w jednej z ostatnich recenzji, dostaliśmy ciekawą paczkę z grami dla młodszych graczy. Kolejnym takowym tytułem jest Speed Cups również firmy Egmont. Jest to kolejny tytuł, który owy wydawca przejął po G3.

Speed Cups to szybka gra dla osób powyżej 6 roku życia. Czas rozgrywki to 10 minut (aczkolwiek można go skrócić lub wydłużyć). W pudełku znajdziemy 36 kart z obrazkami, 20 kubeczków (4 zestawy) oraz dzwonek. Jakościowo jest OK. 

Sama rozgrywka jest banalnie prosta. Każdy gracz otrzymuje zestaw 5 kubeczków (w różnych kolorach). Gdy wszyscy są gotowi, jeden z graczy odkrywa kartę z obrazkiem. Na obrazku przedstawione są dane kolory w różnej konfiguracji. Od prostych obrazków na których trzeba poukładać kubki jeden obok drugiego, do bardziej fikuśnych jak ptaki na drzewie czy inne akrobacji, które wymagają dobrego przypatrzenia (liczy się też układanie przód/tył). Gracz który jako pierwszy ułoży daną konfiguracje, dzwoni dzwonkiem, a w nagrodę otrzymuje tę kartę. Gracz który na koniec ma najwięcej kart przed sobą wygrywa. 

Jak widzicie – rozgrywkę można wydłużać i skracać. Według zasad oryginalnych gra kończy się po odkryciu wszystkich kart. Można spokojnie umówić się na 10 kart. Można również dokupić dodatki (póki co tylko w wydaniu G3, ale to nie przeszkadza), które dają nam kolejne karty. Dzięki temu można zachęcić młodszych graczy do szybszej partii lub starszych do dłuższych rozgrywek.

Naszym zdaniem gra jest po prostu fajna i prosta. Można ją wyciągnąć mając chwilkę wolnego czasu, pomiędzy innymi zadaniami czy przy oczekiwaniu na pociąg. Można ją też w każdej chwili przerwać (nie oszukujmy się, układanie jednej karty to mniej niż 30 sekund), dzięki czemu sprawdzi się w podróży.



Ogólnie ujmując – polecamy wszystkim, którzy szukają ciekawej, lekkiej, szybkiej gry, w której mogą z pociechami poćwiczyć spostrzegawczość ale jednocześnie szybkie układanie wzorów. Gra spełnia swoje założenia w 100% więc z czystym sumieniem polecamy!

Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive